>>

İbrahim DİZMAN

İbrahim DİZMAN
Telefon :
Email :

ÖZGEÇMİŞ

1961’de Çanakkale/Biga’da doğdu. KTÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.  10 yıldır Ankara Üniversitesinde Türk Dili  okutmanıdır.

1983’ten bu yana edebiyat-sanat dergilerinde şiir, inceleme, eleştiri, söyleşi türünde çalışmaları yayımlandı.

Şiirleri 1991’de Kerem yayınlarınca “Adımız Düşer” adıyla yayımlandı.

Fevzi Güvemli’nin anılarını kitaplaştırdı; bu kitap üç baskı yaptı.

Türkiye’nin ilk köy gazetesiyle ilgili  araştırması da “Bilal Köyden ve Güzelordu” adıyla yayımlandı; bu kitap da üç baskı yaptı.

 “Eğitimci Sıtkı Can’a Armağan” ve “Bir Kentin Yüzyılı” aldı kitapların da yazarı olan Dizman, Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezince ders kitabı olarak okutulan Türk Dili (Dr. Kemal Ateş ve Dr. Erdoğan Kul’la birlikte) adlı kitabın da yazarları arasında.

Belgesel ve sinema filmi senaryoları ile tiyatro oyunları da yazan  ve iki oyunu çeşitli topluluklarca sahnelenen Dizman’ın  “Denize Düşen Dağ: Ordu” adlı kent monografisi  de 2008’de Heyamola Yayınlarınca  yayımlandı.

Kültür Bakanlığı  1998 Roman Başarı Ödülünü “Gölgeden Akan Işık” adlı romanıyla alan Dizman’ın bu yapıtının birinci baskısı Kültür Bakanlığı Yayınları, ikinci baskısı Heyamola Yayınları arasında çıktı.

Dizman’ın “Başka Zaman Çocukları” adlı ikinci romanı da 2007’de yine Heyamola Yayınlarınca yayımlandı.

İbrahim Dizman’ın  Çiğdem Sezer’le birlikte hazırladığı “30 Yıl 30 Hayat” adlı portre çalışması da İmge Yayınları’nca  yayıma hazırlanmaktadır.

İbrahim Dizman’ın Kültür Bakanlığı Roman Başarı Ödülünün yanı sıra, 2008 Behzat Ay Yazın Ödülü de bulunuyor.

İbrahim Dizman, Dil Derneği yönetim kurulu üyesidir ve Çağdaş Türk Dili dergisinin genel yayın yönetmenliğini de yürütmektedir.